T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

GETAT Uygulama Merkezi

Güncelleme Tarihi: 20/02/2018


POLİKLİNİK TANITIMI

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezinde 1 (bir) merkez sorumlusu, 2 (iki) uzman doktor görev yapmaktadır. Eğitim görevlileri, aktif olarak mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası Tıp Eğitiminde yer almaktadır.

POLİKLİNİK HİZMETLERİ

1. Proloterapi Polikliniği
Proloterapi iyileşmeyi uyarmak üzere tasarlanmış bir tedavi yöntemidir. Çeşitli irritan solüsyonlar hasarlanmış doku onarımını desteklemek için ligaman, tendon ve eklem içine enjekte edilir. Enjekte edilen proliferatif solüsyonlar eklemde, tendonların kaslarla birleşme yerlerinde, tendonların ve ligamentlerin kemiklere yapışma yerlerinde enflamasyon (yangı) oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. Bu yangısal (enflamatuar) süreç vücudun iyileştirici mekanizmalarını harekete geçirir. Tendon, ligament ve kıkırdaklarda yenilenme meydana gelir. Bunu takiben eklem, tendon, ligament ve kas ağrıları tedavi edilir.
1940‘lı yıllarda Amerikalı Dr George S. Hackett tarafından bulunmuş, daha sonra Dr Hackett ve Dr Hemwall tarafından geliştirilip ilerletilmiş bir tedavi yöntemidir Kaç seans yapılacağını hastanın ve hastalığının durumu belirler ve birçok faktöre bağlıdır. Çoğu hasta için 4-6 seans yeterlidir, bazı hastalar 1-2 seansta anlamlı düzelmeler gösterirken bazı hastalarda sonuç almak için 8-10 seanslık uygulamalar gerekebilir. Hastanın yaşı, kilosu ve hastalığın süresi, hasarın büyüklüğü ve derecesi, diyabet, hipotiroidi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi ilave problemlerin olması iyileşme süresini uzatır.
Enjeksiyonlar 3-4 haftada bir yapılmaktadır. Fakat doktorunuz tedavinin seyrine göre bu süreyi 6-8 haftaya kadar uzatabilir.


2.Akupunktur Polikliniği
Akupunktur Acus ve punctura kelimelerinden oluşan bir deyimdir. Noktaya iğne batırmak anlamına gelir. Akupunktur alternatif ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden en iyi bilinenidir. Akupunktur uygulayan birçok doktor tarafından uygun koşullarda bir tedavi yöntemi olarak tek başına akupunktur kullanılabilir. Akupunkturun kaynağı 3000 yıldan öncesine dayanır ve dünyanın her ülkesinde uygulanır. Çin, Japonya, Taiwan ve Kore`de genel olarak ilk tedavi olarak kullanılır. 1970`lerin sonuna doğru batı dünyasında ve ABD`de popülerlik kazanmaya başlamıştır. Akupunktur temel olarak belirli vücut noktalarına (akupunktur noktalarına) iğneler batırılması yoluyla uygulanır. Klasik kitaplara göre bu noktalar meridyenler ya da enerji akışı olan kanallar üzerinde bulunur.

DOKTORLARIMIZ

GETAT Uygulama Merkezi Sorumlusu
Uzm. Dr. İlker SOLMAZ

Uzman Doktorlar
Uzm. Dr. Özlem KARASİMAV
Uzm. Dr. Onur TEZEL