3 Aralık Dünya Engelliler Günü
05 Ocak 2022

Birleşmiş Milletler 1992 yılında, tüm dünyada engelli bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve haklarına yönelik farkındalık yaratmak üzere, her yılın 3 Aralık gününü, "Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün amacına uygun olarak hastanemizde, engelli hasta ve yakınlarına yönelik düzenlemelerin yanı sıra, engelli ve engelli yakını olan sağlık personelinin çalışma şartları, fiziki mekân düzenlemelerinin uyumlaştırılması gibi konularda gerekli çalışmalar yürütülmektedir.
 
Bu çalışmalarla birlikte, Sağlık Bakanlığı’nın engellilik alanında iyi uygulamalarından biri ve tek örneği olan Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi, hastanemiz bünyesinde hizmet vermektedir. Birim, engelli ve engelli yakını olan çalışanlarımıza ve hastalarımıza, engelli hakları konusunda ve sorunlarının çözümüne yönelik danışmanlık hizmeti vermektedir.
 
Engelli bireyleri ve ailelerini, yöneticileri, işverenleri ve engelli bireylere hizmet sunanları, engelli hakları konusunda bilgilendirmek amacıyla 2019 yılından bu yana 2 basım yapan Engelli Hakları Rehberini, engelli bireylerin toplumsal hayata eşit ve etkin katılımlarının desteklenmesinde “bilinçlendirme” sorumluluğumuzu yerine getirerek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yeniden hizmete sunuyoruz.
 
Herkes için, erişilebilir bir sağlık hizmeti vermeye devam edeceğiz.
Sağlıklı günler dileriz.